Púpava - vlastnosti, zber a recept na sirup

Púpava je typická burina. Neznášajú ju záhradkári, ktorí ju zo svojich trávnikov opatrne odstraňujú. U nás sa dá nájsť prakticky všade. Rastie na čistinkách, okrajoch lesov a predovšetkým na lúkach. Len málo ľudí vie, že táto nepríjemná rastlina má mnoho liečivých vlastností. Aby ste naplno využili jej prednosti, mali by ste si pripraviť chutný sirup. Poradíme vám, ako na to, a na aké choroby sa dá táto rastlina použiť.

Púpava lekárska – burina s mnohými vlastnosťami

Púpava je rastlina patriaca do druhu Asteraceae. Pre väčšinu ľudí je to burina, ktorá narúša vzhľad lúk a domácich trávnikov. Rastlina má však mnoho liečivých vlastností, ktoré jej môžu ostatné závidieť. Je to bohatstvo vitamínov a minerálov a typická farmaceutická surovina. Na lekárske účely sa využíva najmä jej súkvetie a listy. Užitočný je aj koreň a bylina.

Liečivý účinok púpavy je spôsobený aktívnymi zlúčeninami prítomnými v jej zložení. Obsahuje veľa terpénov, trieslovín, fytosterolov a inulínu. Listy obsahujú aj flavonoidy, karotenoidy, minerálne soli a dokonca aj éterické oleje.

Užitočné vlastnosti púpavy sú známe už v ľudovom liečiteľstve. Bola a je odolná voči náročným poveternostným podmienkam, vďaka čomu sa ľahko pestuje. V starovekej medicíne bola všeliekom na mnohé neduhy, z ktorých niektoré sa používajú dodnes. Púpavový sirup alebo nálev bol účinným liekom pri tráviacich problémoch, kožných léziách a rôznych zápaloch.

Doba kvitnutia a zber púpavy na sirup

Púpava rastie takmer všade, dokonca aj v domácich záhradách a na trávnikoch. Jej obdobie kvitnutia pripadá na koniec apríla a trvá do konca mája. Vtedy sú kvety také vyvinuté, že ich bez problémov nazbierate a urobíte si z nich liečivý odvar. Tiež nie sú horké, ako sa to stáva, keď nie sú veľmi zrelé.

Ak si chceme pripraviť púpavový sirup , poďme do toho. Kvety zbierajte pred poludním, nie večer, pretože vtedy majú otvorené súkvetia a sú plné slnka. Táto skutočnosť im dodáva výnimočne lahodnú chuť. Okrem toho sú ideálne na výrobu medu. Pamätajte však, že nesmiete siahať po tých kvetoch, ktoré môžu byť kontaminované chemikáliami. Vyhýbajme sa teda tým, ktoré rastú pri diaľniciach.

Recept: Ako vyrobiť púpavový sirup? 

Príprava púpavového sirupu je veľmi jednoduchá. Potrebujete len kvety, vodu a cukor. Pred výrobou je potrebné zozbierané kvety očistiť, odstrániť z nich prípadný hmyz. Vo všeobecnosti by sa mali vetrať asi 3 hodiny, čo umožní hmyzu presťahovať sa zo svojho aktuálneho miesta. Veľa ľudí odrezáva aj zelené spodné strany kvetov, čo ich má pripraviť o neželanú horkosť. Nie je to však povinnosť.

Ingrediencie na púpavový sirup:

  • asi kilogram kvetov
  • asi kilogram cukru
  • 2 stredné citróny
  • liter vody

Spôsob prípravy:

  1. Kvety vložíme do hrnca, podlejeme vodou a privedieme do varu. Po 15 minútach hrniec odstavte a nechajte cez noc úplne vychladnúť.
  2. Výsledný odvar preceďte cez gázu a potom pridajte ostatné ingrediencie (citrón, cukor).
  3. Zmes varte na miernom ohni, kým nezhustne. Uistite sa, že nie sú žiadne pripáleniny.
  4. Sirup nalejte do fľaše alebo pohára a odložte na chladné miesto.
  5. Hotovo!

Púpavový sirup nie je potrebné pasterizovať. Je konzervovaný cukrom a je nepravdepodobné, že by sa pokazil. Dátum spotreby sirupu je kalendárny rok.

Púpavový sirup – na čo funguje?

Púpavový sirup má antivírusové a protizápalové účinky. 

Je vhodný:

  • Na infekcie, pretože je výborným liekom na boľavé hrdlo. Inhibuje tiež reflex kašľa.
  • Pri dermatologických ochoreniach, pretože sirup tlmí zápaly, čo dobre pôsobí pri rôznych kožných problémoch.
  • Na posilnenie nervového a imunitného systému vďaka bohatstvu vitamínov a minerálov.
  • Upokojuje pri problémoch s tráviacim systémom.
  • S problémami s koncentráciou, za čo môže asparagín prítomný v púpave. Táto zlúčenina zlepšuje schopnosť racionálneho myslenia.
  • Spazmolytikum, diuretikum a choleretikum.
  • Pri pokuse o zníženie cholesterolu.

* Aby bol sirup účinný a chutný, musíte dodržiavať zásady zodpovedného zberu.

Ako púpavový sirup užívať + kontraindikácie

Púpavový sirup by sa nemal zneužívať, aj keď predávkovanie nehrozí. Bohužiaľ je veľmi sladký, čo môže narušiť hladinu glukózy v tele. Optimálna dávka sú 2 alebo maximálne 3 čajové lyžičky denne. Podávanie sirupu deťom alebo starším osobám nemá žiadne kontraindikácie. Ak sme chorí, môžeme dávku zvýšiť. Sú to 4 čajové lyžičky denne, v rozdelených dávkach počas dňa.

Púpavový sirup sa uplatní aj v kuchyni. Môžete si ho natrieť na chlieb ako med alebo pripraviť lahodnú omáčku k dezertom. Je to tiež náhrada cukru a môže sa používať ako sladidlo.

Púpavový sirup v tehotenstve nie je zakázaný. Neexistujú ani žiadne ďalšie kontraindikácie na použitie. Vyhýbať by sa mu však mali ľudia s cukrovkou či chorobami tráviaceho ústrojenstva, najmä prekyslením a žalúdočnými vredmi.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz