Pripravte sa na grilovaciu sezónu

Prichádza oteplenie a s ním aj milovaná grilovacia sezóna! Ako sa na ňu pripraviť? A predovšetkým, do akého grilu sa oplatí investovať? Prečítajte si.

Grilovacia sezóna je obdobím, kedy väčšina ľudí rada trávi čas vonku a pripravuje chutné pokrmy na grile. Predtým, ako sa tak stane, sa však treba poriadne pripraviť. Kde začať? Bezpochyby od kúpy grilu! Prečítajte si náš článok.

Je čas začať grilovaciu sezónu!

Kúpa grilu je skvelý spôsob, ako privítať krásne teplé počasie a začať tak grilovaciu sezónu. Toto je ideálny čas vychutnať si chuť a vôňu pripraveného jedla vonku, v spoločnosti rodiny a priateľov.

Kým sa tak však stane, treba sa zamyslieť nad konkrétnym riešením, pretože na výber máte z mnohých druhov grilov. V závislosti od vašich preferencií si môžete vybrať gril na drevené uhlie, plynový, elektrický alebo iný gril, ktorý bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám a životnému štýlu.

Do akého záhradného grilu sa oplatí investovať?

Gril je jednou z obľúbených pomôcok pre milovníkov vonkajšieho varenia. Existuje veľa druhov a každý má svoje výhody a nevýhody. Uhlie, elektrina alebo plyn? Výber medzi nimi závisí najmä od vašich preferencií a potrieb, no pred rozhodnutím sa oplatí ich dôkladne porovnať. Tu je niekoľko modelov, ktoré stoja za zváženie.

Plynový gril je dobrou voľbou pre ľudí, ktorí ocenia pohodlie a rýchlosť prípravy jedál. Vďaka jednoduchému zapínaniu a vypínaniu môžete grilovanie začať rýchlo a skončiť tak rýchlo, ako ste začali. Plynový gril tiež umožňuje presnú kontrolu teploty, ktorá je rozhodujúca pre získanie dokonalej chuti a konzistencie jedla. Tento typ grilu sa navyše ľahko čistí a nevyžaduje použitie uhlia alebo dreva.

Elektrický gril – ak hľadáte prenosný, ľahko ovládateľný a čistý spôsob prípravy jedla na grile, potom zvoľte elektrický gril. Zvládnu to aj začínajúci grilmajstri. Stačí ho zapojiť do zdroja energie a máte hotovo!

Elektrický gril umožňuje aj presnú reguláciu teploty a vďaka tomu, že nevypúšťa dym a výpary, nie je potrebné čistiť rošt ani odstraňovať zvyšky uhlia či popola. Nemožno nespomenúť bezpečnosť používania. Tento gril nemá otvorený plameň, čo eliminuje riziko požiaru a zabraňuje nepríjemnému zápachu a obťažovaniu dymom.

Gril na drevené uhlie – ide o jeden z najtradičnejších typov, ktorý funguje na drevené uhlie alebo brikety. Je ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí milujú chuť a vôňu jedla grilovaného na drevenom uhlí. Veľkým plusom je fakt, že grily na drevené uhlie sú relatívne lacné a ľahko sa používajú. Je tiež potrebné myslieť na to, že grilovanie s dreveným uhlím môže byť ekologickejšie, pretože v tomto prípade nevznikajú žiadne ďalšie emisie skleníkových plynov.

Alebo možno gril s ohniskom?

Niečo presne pre ľudí, ktorí si cenia tradičné grilovanie. Gril s ohniskom spája tradičné grilovanie s prírodným zdrojom tepla. Na rozdiel od plynových grilov vám tento typ umožňuje zapáliť oheň dreveným uhlím alebo drevom, čo vám umožní získať jedinečnú, prirodzenú chuť a vôňu jedla.

Aké sú výhody grilu s ohniskom? Jednou z najväčších výhod je, že umožňuje regulovať teplotu pridávaním alebo odoberaním dreveného uhlia alebo dreva. Vďaka tomu získate perfektnú teplotu na prípravu rôznych druhov jedál, ako aj rovnomerné grilovanie bez prehriatia jednej strany, napríklad mäsa. Niektoré grily majú aj doplnkové funkcie, ako napríklad nastaviteľnú úroveň roštu, ktorá umožňuje pripravovať jedlo v rôznych výškach.

Gril s ohniskom je ideálnou voľbou aj pre milovníkov vonkajšieho grilovania. Ohnisko umožňuje pripravovať jedlo na vnútornom a vonkajšom grile, čo umožňuje grilovanie mäsa, rýb, zeleniny a iných jedál. Takýto gril je navyše veľmi odolný a nenáročný na údržbu, čo z neho robí investíciu na dlhé roky. Tento gril vám umožní pripraviť chutné a aromatické jedlá, ktoré uspokoja aj tie najnáročnejšie jazýčky.

Príslušenstvo na grilovanie

Aby ste si naplno užili grilovanie, oplatí sa mať niekoľko základných grilovacích doplnkov. Týchto pár produktov vám grilovanie nielen uľahčí, ale umožní vám ho užiť naplno. Okrem doplnkov, ktoré sa pri varení ukážu ako nevyhnutnosť, t. j. kliešte a lopatka na otáčanie mäsa, kefa na natieranie, teplomer, drevená doska na krájanie, chňapka a nádoba, investujte aj do roštovej kefy, grilovacích podnosov a tiež krytu na gril , na ktoré sa často zabúda. A nakoniec je mimoriadne dôležité udržiavať gril v dobrom stave.

Vďaka týmto prídavkom bude grilovanie jednoduchšie a príjemnejšie.

Celkovo vzaté, kúpa grilu na jar je skvelý spôsob, ako začať grilovaciu sezónu a vychutnať si chuť jedla vonku. Je to v istom zmysle aj dobrá investícia do dlhodobého spôsobu trávenia času v spoločnosti svojich blízkych, a to v uponáhľaných dňoch najviac potrebujeme. Premýšľajte o svojich potrebách a o tom, čo očakávate.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz