Deň žien: Sú karafiáty dobrou voľbou?

Deň žien sa nezadržateľne blíži. Objavte čaro karafiátu, overte si jeho jedinečný význam a symboliku. Využite široké využitie karafiátu aj do svadobných kytíc a moderných kvetinových aranžmánov. Objavte najobľúbenejšie druhy rezaných rastlín (dostupné sezónne a celoročne) ideálne ako darček ku Dňu žien.

 

Dnes sú karafiáty opäť v obľube a nadobúdajú úplne nový význam. Rozmanitosť farieb a odrôd podporuje túto pozitívnu transformáciu. Karafiáty vyzerajú skvele v kyticiach, medzi inými rezanými kvetmi a v kvetinových aranžmánoch, napríklad na svadbách. Čoraz výraznejšie sa objavujú aj vo svadobných kyticiach neviest, najmä v kombinácii s obľúbenými pivóniami, eustómami, ružami a zelenými vetvičkami eukalyptu či bobkového listu. 

 

Karafiáty - charakteristika

Karafiáty nie sú len dlhotrvajúce rezané kvety. S úspechom sa pestujú ako trvalky alebo dvojročné rastliny v domácich záhradách. Výborne sa hodia, keď sú vysadené vo väčších skupinách v skalkách a záhonoch (najlepšie kvitnú na plnom slnku). Sú cenené pre svoje odolné a pôsobivé súkvetia s jednoduchými a dvojitými kvetmi, najčastejšie s príťažlivo a silne zubatými alebo perovitými lupeňmi. Dokonale znášajú sucho.

Karafiáty dobre poslúžia aj pri pestovaní v nádobách na balkónoch a terasách. Medzi klinčekmi nájdeme druhy odporúčané na pestovanie na domácich parapetoch. Črepníkové klinčeky sú najmä krátke a trpasličie odrody, menej odolné voči mrazu. Do kvetináčov vysádzame odrody ako: klinček záhradný (Dianthus caryophyllus) , klinček fúzatý (Dianthus barbatus) alebo klinček čínsky (Diantus chinensis).

 

Karafiáty - ideálne ako darček, do kytíc a svadobných kytíc

Karafiát - kedysi symbol Dňa žien, je dnes moderný kvet s ľahkou, jemnou štruktúrou, dokonale ladiaci s boho, moderným až industriálnym štýlom. Karafiát je nenáročný na pestovanie a taktiež odolný. Čoraz častejšie sa volí ako svadobná kvetina, ideálna do svadobných kytíc a svadobných kvetinových aranžmánov. Dostupný je najmä začiatkom jari a leta, čo ho navyše robí atraktívnym (aj cenovo!).

Karafiáty sú dobrou voľbou ako darček, najmä v podobe módnych kvetinových boxov , teda efektných a elegantných boxov naplnených až po okraj vašimi obľúbenými kvetmi. Na Deň žien pre svoju drahú polovičku si môžete vybrať aj variant rozšírený o čokoládky, aromatické sviečky, mydlá či bomby do kúpeľa. 

Čo symbolizujú karafiáty?

Karafiáty sú symbolom zamilovanosti, odlišnosti a prísľubu. Hodia sa do mnohých situácií, vrátane oficiálnych. Poslúžia najmä vtedy, keď chceme vyjadriť uznanie a obdiv, odhaliť svoje úmysly alebo niekomu poďakovať. Karafiáty venované najbližšej osobe zdôraznia pocity a zabezpečia jedinečnosť vášho vzťahu. Dôležitú úlohu zohráva aj ich farba v kytici. Červený karafiát je vyjadrením úprimnej vďaky, obdivu, a je symbolom lásky. Biely karafiát naznačuje čisté úmysly a náklonnosť, zatiaľ čo ružový symbolizuje ohlásenie horúcej romantiky a ženskosti.

Aké kvety na Deň žien?

Ruže sú jedným z najobľúbenejších druhov kvetov, ktoré sa darujú na Deň žien. Toto je bezpochyby najštýlovejšia a najklasickejšia možnosť kytice, najmä červených a fialových ruží.  Ak chcete svojej vyvolenej darovať niečo menej viazané na tradície, siahnite po sezónnych kvetoch. V marci budú okrem karafiátov najobľúbenejšie cibuľovité rastliny, medzi ktoré patria krásne tulipány v rôznych odtieňoch, modrofialové hyacinty a slnečné narcisy. Obľúbené budú aj viacfarebné frézie

Dnes už karafiát nemusí byť nepríjemná spomienka. Spoznajte jeho široké využitie a jedinečnú symboliku. 


Ak sa vám náš článok páčil a zaujímajú vás aj ďalšie rady, typy, nápady a inšpirácie na tému domov a záhrada, sledujte nás na www.kamenik.sk/blogy-miroslav-kamenik/. Tešíme sa na vašu ďalšiu návštevu a prajeme vám pohodlné čítanie. Tím Kameník.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz